HIGIÉNIAI HÉT - 1. PROJEKT HÉT

2018. október 8. – októbert 12.

Témaválasztás:
A projekt közvetlen célja volt, hogy az intézményünkben tanuló diákok tapasztalatra és tudásra tegyenek szert a személyes és mentális higiénia terén. A projekt során megvalósított szabadidős, közösségi, és egészségfejlesztési témájú programokba az iskola felső tagozatának tanulóit vontuk be. A megvalósított rendezvényekkel főként az egészségük fontosságára hívtuk fel a figyelmet. A projekt célja volt, hogy a tanulók korszerű ismereteket és azok gyakorlásához szükséges készségeket, tudást szerezzenek az egészségük megőrzése és védelme érdekében. Ennek megfelelően bemutattuk és gyakoroltattuk velük az egészséges életmód kialakítását támogató tevékenységeket, viselkedésformákat. A projektben fontos szerepet kapott az egészségnevelés, a tudatos, igényes, tiszta környezet kialakítása, a délutáni előadások ennek a célnak megfelelően kerültek megvalósításra.
A projekt során a tanulók a helyes test és száj higiénés szokások elsajátítása mellett egymás elfogadására, lelki sérülések megakadályozásához is kaptak nagyon szemléletes segítséget.

A projekt kiemelt tartalmi ismérvei:
❖ az egészségtudatos magatartás megismertetése, elterjesztése, valamint az egészségi kockázati tényezők megismertetése,
❖ megfelelő szemléletmód kialakítása már a gyermekkorban,
❖ tanulók egészségtudatos, jövőorientált életvezetési szokásainak kialakítása, ennek keretében fogyasztási szokásaik egészséges irányba terelése,
❖ a téma többoldalú megközelítésére törekedtünk: a diákokat érintő, mindennapi életünkben felmerülő problémák kerüljenek előtérbe.
❖ a gyermekek cselekvő részesei legyenek a megismerő folyamatnak, minél több tevékenység, munkavégzés jellemezze.
❖ élethelyzetekben tanuljanak, valóságos feladatot kapjanak.
❖ egymáshoz kapcsolódó ismereteket integráljanak.
❖ játék, munka, tanulás ne különüljön el, hanem ötvöződjön a tanulók tevékenységében.
❖ A környezet külső megjelenésében is tükröződjön a projekt szellemisége.
❖ A projekt zárása élményszerű legyen.

A projekt jellemzői:
❖ Prevenció (környezeti és személyes higiénia kialakítása)
❖ Új ismereteket szerezzenek tanórai és tanórán kívüli tevékenységek során.
❖ Önállóság, nyitottság, önbizalom fejlesztése.
❖ Társas kompetenciák fejlesztése: empátia, együttműködés, kommunikációs készségek.
❖ Az ismeretekben való gazdagodás a változtatás igényét keltse fel bennük
❖ Képesek legyenek egymásra figyelni.
❖ A jogos észrevételeket elfogadni.

Mit tettünk a sikeres megvalósításért?
❖ Külsős előadókat hívtunk meg, filmet vetítettünk.
❖ Szerteágazó előkészítő, szervező feladatot végeztünk az iskolán belül és kívül.
❖ Eszköz-, és tevékenység feltételeket biztosítottunk.
❖ Építettünk a gyermekek előzetes ismereteire.
❖ Módszertani ismereteket integráltuk a hatékony, sokoldalú feldolgozás érdekében.

Részletes tervezésünk és a megvalósítás néhány képe alább megtekinthető

INTÉZKEDÉSI TERV

1. Előkészítés
Ötletbörze készítése 2018.09.21. Fényes Bata Anna, Kovács Emília